Mitybos terapija pagerina priešvėžinio gydymo efektyvumą

Pasirinkite temą

Mityba sergant onkologine liga yra labai svarbus gydymo elementas. Tinkama mityba apsaugo nuo mitybos nepakankamumo, kuomet pacientas nusilpsta ir prastėja taikomo priešvėžinio gydymo efektyvumas. Medicininė mityba yra būdas aprūpinti organizmą reikiamu kiekiu maistinių medžiagų ir sutelkti organizmą kovai su liga.

Kodėl sergant vėžiu mitybos nepakankamumas yra toks pavojingas?
 

Dėl užsitęsusios onkologinės ligos dažnu atveju atsiranda maistinių medžiagų trūkumas ir vystosi mitybos nepakankamumas. Dėl maistinių ir mineralinių medžiagų trūkumo krenta svoris ir atsiranda bendras silpnumas, nusilpsta organizmas. Dėl to silpnėja organizmo gynybinės savybės, sunkiau kovojama su onkologine liga, pailgėja išgijimo laikotarpis.

Su mitybos nepakankamumo problema susiduria nuo 30 % iki 85 % visų vėžiu sergančių pacientų. Pacientui tuo metu ne tik trūksta maistinių medžiagų, bet ir blogėja ir jo gaunamo priešvėžinio gydymo toleravimas, pasireiškia daugiau šalutinių reiškinių. Prastėja gydymo efektyvumas, išgyvenimo prognozė. Yra apskaičiuota, kad nepaisant pažangiausios onkologinės ligos gydymo terapijos, net iki 30 % vėžiu sergančių pacientų miršta ne nuo paties vėžio, o dėl mitybos nepakankamumo ir išsekimo.

Mitybos terapija siekiama ne tik papildyti kalorijų trūkumą, bet suteikti reikiamą kiekį baltymų, angliavandenių, riebalų, taip pat mikro- ir makroelementų. Onkologinio gydymo laikotarpiu, įskaitant chirurgiją, chemoterapiją ir radioterapiją, žymiai padidėja maistinių medžiagų poreikis. Neigiamas skirtumas tarp gaunamų maistinių medžiagų ir poreikio pablogina visus sveikatos rodiklius. Nepakankamai maitinamas žmogus praranda jėgas, yra pavargęs, apatiškas ir išsekęs. Pacientas kenčia ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai, praranda pasitikėjimą gydymu ir motyvaciją kovoti.
 

Mitybos nepakankamumo simptomai ir pasekmės
 

Sergant vėžiu, vienas iš pirmųjų mitybos nepakankamumo požymių yra svorio kritimas. Pradžioje tai pasireiškia riebalų deginimu. Kitas etapas jau yra raumenų netekimas, iš kurių gaunama energija, kuomet yra baltymų trūkumas. Tai tiesiogiai sumažina paciento jėgas ir fizinį aktyvumą. Dažnu atveju pacientas apriboja suvartojamo maisto kiekį ne savo noru – dėl taikomo gydymo išsivysto apetito stoka. Didžiausia problema yra ta, kad progresuojantis auglys pasisavina į organizmą patenkančias jo augimui reikalingas maistines medžiagas, todėl jų natūraliems organizmo poreikiams lieka dar mažiau.

Apetito stoka, pykinimas, medžiagų apykaitos sutrikimai ir skausmai - tai dažni vėžio gydymą lydintys simptomai, dėl kurių mažėja suvartojamų maistinių medžiagų kiekis. Tai veda prie mitybos nepakankamumo ir su tuo susijusio visiško organizmo išsekimo. To pasekmė yra dažnesni susirgimai įvairių rūšių infekcijomis ir blogiau toleruojamas gaunamas priešvėžinis gydymas.

Dėl mitybos nepakankamumo gali tekti nutraukti gydymą. Trūkstant maistinių medžiagų pacientams sunkiau gyja žaizdos ir dažniau atsiranda pooperacinės komplikacijos. Kova su bakterijomis ir virusais, net ir neperšalus, tampa sudėtinga.
 

Kaip sustiprinti organizmą chemoterapijos metu ir po jos?
 

Prieš pradedant chemoterapiją, būtina įvertinti paciento mitybos būklę. Nustačius mitybos nepakankamumą ar jo riziką, siūloma iš karto pradėti taikyti mitybos terapiją. Mitybą sergant vėžiu dažniausiai prižiūri gydytojas ir jis nustato kiek pacientui reikia baltymų, angliavandenių ir kitų maistinių medžiagų. Atsižvelgiant į paciento būklę, rekomenduojama speciali medicininė mityba.

Specialios paskirties medicininis maistas gali papildyti arba sudaryti visą paciento meniu. Taip siekiama aprūpinti pacientą visomis reikalingomis maisto medžiagomis ir sustiprinti organizmą gydymo metu. Maitintis chemoterapijos metu yra sunku, nes daugelis pacientų kenčia nuo pykinimo, vėmimo, viduriavimo ar apetito stokos. Vystosi anoreksija, jautrumas kvapams. Todėl specialios paskirties medicininis baltyminis maistas šiuo metu gali sudaryti visą, subalansuotą meniu. Tokio maisto vartojimas net mažais kiekiais papildo trūkstamų maistinių medžiagų trūkumą.
 

Ar mitybos terapija reikalinga ir po chemoterapijos?
 

Mitybos terapija ir reikiamas maistinių medžiagų kiekis padeda greičiau atgauti jėgas po sudėtingo ir ilgo priešvėžinio gydymo. Parenterinis maitinimas onkologijoje yra būtinas tiems asmenims, kuriems negali būti suteiktas tinkamas enterinis maitinimas.
 

Apetito stoka sergant vėžiu - kaip su tuo kovoti?
 

Skonio ir kvapo jutimo pokyčiai bei apetito sutrikimas yra dažni negalavimai sergant vėžiu. Atsiranda nenoras valgyti, įvairios virškinimo trakto problemos. Todėl pacientas keletą kartų per dieną turėtų valgyti įvairų maistą mažomis porcijomis. Skysčius reikia gerti tarp valgymų, o ne valgymo metu. Nepaisant šių taisyklių, yra rizika, kad organizmas negaus reikiamo maistinių medžiagų kiekio.

Kai vėžiu sergantis asmuo nenori ar negali valgyti, jam turėtų būti skiriamas specialios medicininės paskirties maistas, kuriame yra reikiamas baltymų, mikroelementų ir energijos kiekis. Tokia mityba yra lengvai įsisavinama ir patenkina pagrindinių medžiagų poreikį. Tinkamai maitinantis, organizmas greičiau atgauna jėgas, o kartu ir apetitą.
 

Medicininiai gėrimai vėžiu sergantiems pacientams
 

Visiems vėžiu sergantiems asmenims, kuriems gresia mitybos nepakankamumas, rekomenduojamas specialus medicininis maistas. Mitybos terapija turi būti suderinta su gydančiu gydytoju, dietologu, ar pasitarus su slaugytoja ar vaistininku.

Mitybos terapija onkologijoje garantuoja visavertę, tinkamai subalansuotą mitybą, o tai užtikrina jos pagalbą priešvėžiniam gydymui. Tinkamas preparatų parinkimas leidžia aprūpinti organizmą visomis reikalingomis maistinėmis medžiagomis, įskaitant baltymus, vitaminus ir mineralus, reikiamomis proporcijomis ir dozėmis.

Mityba onkologijoje turi svarios įtakos gijimo procesui. Priešvėžinio gydymo periodu organizmui reikia daugiau maistinių baltyminių medžiagų, kitaip jam gresia mitybos nepakankamumas. Specialus medicininis maistas sergant vėžiu dažnai yra vienintelis būdas aprūpinti organizmą visomis reikalingomis maistinėmis medžiagomis. Reikiamas kiekis maistinių medžiagų padeda organizmui atlaikyti ilgą bei sudėtingą chemoterapijos kursą, bei atgauti jėgas po jo.

 

Visa tinklalapyje esanti informacija skelbiama informaciniais tikslais. Sprendimus dėl klinikinės mitybos taikymo ir vykdymo priima gydantis gydytojas.

Turite klausimų ar reikalinga konsultacija? Parašykite mums!