Lauknešėlių pacientams tradicija – vis dar gyva: ko nenešti sergantiems?

Pasirinkite temą

Pasak gydytojų dietologų, lauktuvių pacientams problematika vis dar aktuali, mat jų atėję lankyti artimieji vis dar nešini gausiai įvairių maisto produktų prikrautais krepšiais. Tačiau specialistai ragina atsisakyti šios tradicijos ir paciento mitybos sprendimus palikti jį gydančiam medikų personalui. Ką nešti pacientui į ligoninę, o ko visgi derėtų vengti pataria gydytoja dietologė Evelina Sabonaitytė.

Gydytoja dietologė sako, kad ligoninėse vis dar sutinkama pacientų artimųjų, ateinančių lankyti su maišais lauktuvių, kuriuose daug įvairių valgomų produktų. 

„Artimųjų noras palepinti sergantįjį yra suprantamas, tačiau tai ne visada jam yra į naudą. Taip pat vis dar vyrauja nuomonė, kad maistas ligoninėse yra neskanus, kas ir paskatina kažką atnešti sergančiajam paskanauti. Ligoninės nemažai investuoja į skanių, sveikatai palankių produktų ruošimą ir dažnai pacientai jais mėgaujasi. Būna, kad pacientai personalui kartais skundžiasi, kiek artimieji jiems visko prineša. Tada lauknešėliai net nenorom valgomi, nes paprasčiausiai gaila išmesti. Po truputį šis pacientų primaitinimas mažėja, tačiau dar tikrai stebimas“, – komentuoja E. Sabonaitytė.  


Ko nereikėtų krauti į lauknešėlį?


Gydytojos dietologės teigimu, pacientas ligoninėje guli dėl konkrečios ligos, dėl to jam ir yra skiriamos specialios dietos. Tačiau ant pacientų spintelių vis dar matomi vaisiai – ypač bananai, vynuogės, mandarinai, įvairūs jogurtai, sausainiai, saldumynai ar įvairios dešros, taip pat vaisių sultys, kurios neprisideda prie sveikimo proceso.

„Daug cukraus turintys produktai labiau skatina uždegiminius procesus, juos valgydamas pacientas mažiau suvalgo naudingo, jo sveikatai palankaus maisto, nes tiesiog pasisotina cukrumi. Taip dar labiau gali imti trūkti gijimui būtinų medžiagų, pvz., baltymų. Tikrai matau pacientų, kurie galėtų ligoninėje būti gyvi vien vynuogėmis. Neretai pacientai naudoja medų – juo skanina košes, arbatą ar net valgo vieną. Esu mačiusi pacientę, kuri gulėdama ligoninėje per tris dienas suvalgė puslitrį medaus. Medus vis tiek yra saldiklis, tad gulinčiajam ligoninėje jis nėra naudingas“, – vardija E. Sabonaitytė.

Ji tęsia kalbėdama, kad ta pati situacija yra ir su rūkytais gaminiais – juose gausu druskos, kas ypač nėra naudinga turintiems širdies ir kraujagyslių ligų, be to, tai gali pailginti hospitalizacijos laiką. Net jei ir gydytojai pasako, kad ligoniui reikalingas didesnis druskos kiekis, geriau atnešti tiesiog druskos ir ja paskaninti maistą.


Atnešti medicininės paskirties gėrimų


Ligoninėje maistas tiekiamas tik apskaičiavus jo energetinę vertę ir reikalingus makroelementus, kurie pritaikyti prie konkrečių poreikių sergant tam tikra liga. Dažniausios ligos, kuriomis sergant mityba turi būti ypač specifinė, yra virškinamojo trakto bei onkologiniai susirgimai, taip pat griežtesnė dieta taikoma prieš ar po chirurginių intervencijų.

„Dažnu atveju pacientams būtų naudinga gauti medicininės paskirties baltyminių gėrimų, pvz., „Supportan“. Jie ypač naudingi, jei pacientas nesuvalgo reikiamo kiekio maisto per dieną, stebimas baltymų trūkumas ar reikalinga gauti didelį jų kiekį. Nors daugelyje šalies gydymo įstaigų medicininės paskirties gėrimai yra skiriami ligoninėje, tačiau jei to padaryti nėra galimybės, tuo pasirūpinti gali patys artimieji. Taip pat jei ligoninėje skiriamas medicininės paskirties gėrimas labai nepatinka pacientui, artimieji gali jį nupirkti labiau tinkamo skonio. Šie specialūs gėrimai yra labai naudingi, nes padeda užtikrinti reikiamą kalorijų ir baltymų kiekį. Medicininės paskirties gėrimai gali pagreitinti gijimo procesą ir sutrumpinti hospitalizacijos laiką“, – akcentuoja gydytoja dietologė.


Lauknešėlyje – vanduo ir jogurtas


Pasak E. Sabonaitytės, pacientui taip pat galima atnešti vandens, tačiau geriau, kad jis būtų negazuotas, nes sergant tam tikromis ligomis burbuliukai gali tik pabloginti sergančiojo būklę.

„Jei pacientui tinka, artimieji gali jam atnešti natūralaus jogurto, kefyro, kuriuose yra didesnis kiekis baltymų. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį į produktų galiojimo laiką. Geriau pieno gaminius suvartoti greitai, nes jų laikymas ant spintelės, į kurią šviečia saulė, gali baigtis nelabai gerai. Norint atnešti vaisių, juos būtina nuplauti arba priminti pacientui tai padaryti pačiam. Geriau ir sveikatai palankius produktus nešti mažesniais kiekiais, kad šie nesugestų“, – aiškina ji. 

Gydytoja dietologė priduria, kad dėl lauknešėlių pacientams visada geriausia tartis su juos gydančiu personalu, mat tam tikroms būklėms įprasti sveiki produktai gali ir netikti.

„Pavyzdžiui, atliekant chemoterapiją ar po didelės apimties operacijos netinka neapdoroti produktai – tai galioja ir daržovėms, ir vaisiams. Taip pat pacientams, gulintiems psichiatrijos skyriuje, negalima nešti dūžtančių daiktų, todėl netinka ir įvairus stiklainiukuose esantis maistas“, – reziumuoja pašnekovė. 

 

Specialios medicininės paskirties maisto produktą „Supportan“ vartoti prižiūrint medikams. Visa tinklalapyje esanti informacija skelbiama informaciniais tikslais. Sprendimus dėl gydomosios mitybos taikymo ir vykdymo priima gydantis gydytojas.

Turite klausimų ar reikalinga konsultacija? Parašykite mums!