Maisto papildai onkologiniams ligoniams: pataria gydytojas onkologas

Pasirinkite temą

„Supportan" gėrimas padeda užtikrinti reikiamą energijos ir maistinių medžiagų poreikį. Tai specialios paskirties medicininis baltyminis maisto produktas, leisiantis papildyti įprastą maistą trūkstamomis maistinėmis medžiagomis - baltymais, riebalais, vitaminais ir mineralais. Greta medicininės paskirties gėrimų, jei bus matomas poreikis, gydytojas dietologas patars, kurie maisto papildai onkologiniams ligoniams bus tinkamiausi.

Bendrosios chirurgijos gydytojas, onkologas Justas Kuliavas pirmiausiai atkreipia dėmesį į tai, kad sergant onkologine liga nereikėtų imtis kardinalių gyvenimo būdo pokyčių ar mediciniškai nepagrįstų, tačiau tarp onkologinių pacientų itin paplitusių metodų, tokių kaip badavimas. Badavimo pasekmės gali būti priešingos nei tikimasi. Taigi, išgirdus diagnozę viskas turėtų vykti palaipsniui, tam, kad organizmui nereikėtų patirti papildomo streso.

„Norint pagerinti sveikatos būklę ar pasiruošti operacijai, reikėtų fizinį aktyvumą ir žalingų įpročių atsisakymą derinti su subalansuota mityba, nes onkologiniai pacientai ypač dažnai susiduria su mitybos nepakankamumu. Šią būklę gali išduoti perpus ar trečdaliu sumažėjusios suvalgomo maisto porcijos, kūno svorio sumažėjimas per trumpą laikotarpį, galiausiai – organizmo išsekimas. Todėl pirmiausiai reikėtų gydyti būtent mitybos nepakankamumą“, – komentuoja onkologas J. Kuliavas. 


Mitybos nepakankamumas mažinamas pasitelkiant medicininės paskirties gėrimus 


Pasak gydytojo chirurgo, savo praktikoje onkologiniams pacientams jis dažnai rekomenduoja medicininės paskirties gėrimus, tokius kaip „Supportan“ gėrimas. Jame yra daug reikalingų baltymų, angliavandenių, riebalų, omega-3 riebalų rūgščių, vitaminų, skaidulinių ir mineralinių medžiagų, kurie yra svarbūs tiek pooperaciniu periodu, tiek tolesniuose gydymo etapuose. Medicininių gėrimų sudėtyje yra tinkamai parinktos ir subalansuotos maistinės medžiagos, kurios papildo ir pagerina paciento mitybą bei palengvina jo sveikimą. Kai kuriais atvejais tokie gėrimai gali sumažinti ligoninėje praleistą laiką, nes pacientai greičiau sustiprėja, atgauna apetitą ir pradeda vartoti įprastą maistą.

„Skiriu po vieną-du buteliukus per dieną 10-čiai dienų. Tiek įprastai trunka mitybos terapija. Pasitelkiant šiuos gėrimus galima sumažinti mitybos nepakankamumą ir tuo pačiu pagerinti bendrą paciento būklę. Medicininės paskirties gėrimai gali papildyti įprastą ar sumažėjusį suvalgomą maisto kiekį. Apskritai sergant onkologine liga, reikėtų neeksperimentuoti su mityba, jokiu būdu nebadauti ir nesilaikyti svorį mažinančių dietų, nes onkologiniams pacientams ir taip būdingas svorio netekimas, o badavimo pasekmės gali būti labai skaudžios“, – aiškina onkologas J. Kuliavas.

Pasak jo, šiuo laikotarpiu yra svarbiausia susigrąžinti jėgas bei sustabdyti svorio kritimą. Jei pacientui ir toliau krenta svoris bei blogėja būklė, gali būti diagnozuojamas organizmo išsekimas – negalima taikyti tolesnio gydymo. Dėl šios priežasties vos išgirdus vėžio diagnozę, svarbu edukuoti pacientus bei jų artimuosius, kokia turėtų būti mityba sergant vėžiu, kas yra mitybos nepakankamumas, kaip jį atpažinti ir kokios galimos jo pasekmės.

„Tarp mitų, kuriais tiki pacientai ir jų artimieji, yra visiškas cukraus ar kitų maisto produktų atsisakymas. Žinoma, mityba turi būti kuo sveikesnė, turėti visų organizmui reikalingų medžiagų, bet tai neturi būti drastiškos permainos. Esu turėjęs atvejų, kuomet pacientai nevalgo arba vartoja tik skysčius – pavyzdžiui, skrandžio vėžiu sergantis pacientas gėrė tik skystį nuo raugintų kopūstų. Tokį sprendimą aiškino tuo, kad jis negali valgyti. Tačiau vartojant vien tokį produktą, paciento būklė tik blogės“, – darbo praktika dalijasi gydytojas chirurgas.

Jis priduria, kad reikėtų grįžti prie kuo įprastesnės, bet sveikos mitybos, o kai nėra apetito ir nepavyksta suvalgyti reikiamų porcijų – į pagalbą gali ateiti medicininės paskirties gėrimai, tokie kaip „Supportan“ gėrimas. Kaip rodo tyrimai, toks specializuotas skystas maistas pagerina gydymo rezultatus, leidžia organizmui greičiau sustiprėti po operacijų ir kito intervencinio gydymo. Taip pat verta su gydančiu gydytoju pasikonsultuoti kokie maisto papildai onkologiniams ligoniams rekomenduojami.


Trūksta informacijos, kaip maitintis sergant vėžiu


Onkologo J. Kuliavo teigimu, labai svarbu yra komandinis darbas: tiek medikų, tiek pacientų bei jų artimųjų. Mat gydymas nesibaigia operacija, po to labai svarbu konsultuotis su gydytojais dietologais dėl jau minėto onkologiniams pacientams būdingo mitybos nepakankamumo – išsiaiškinti, kaip maitintis sergant vėžiu ir pan.

„Lietuvoje dar trūksta supratimo apie mitybos reikšmę onkologiniams pacientams, atitinkamai stokojama ir informacijos šia tema. Pasiūlius pacientams medicininės paskirties gėrimų, koreguoti mitybą ir padidinti fizinį krūvį prieš operaciją, dažnu atveju jie geranoriškai laikosi rekomendacijų“, – pažymi gydytojas chirurgas. 

Kitas dalykas – maisto papildai onkologiniams ligoniams. Dauguma onkologinių pacientų, išgirdę vėžio diagnozę, puola vartoti maisto papildus, taip tarsi bandydami stiprinti organizmo atsparumą. Svarbu suprasti, kad maisto papildai onkologiniams ligoniams turėtų būti rekomenduojami gydančio gydytojo. Jei gydytojas jų vartojimui nepritaria, pacientai neturėtų papildų vartoti slapta. Pasirinkus šį kelią papildų vartojimas gali pakenkti gydymo schemoms. Be to, jei kalbama apie mitybos nepakankamumą, visapusišką maisto medžiagų ir energijos atsargų trūkumą, medicininės paskirties gėrimai čia pranašesni.

Galiausiai gydytojas pataria nepamiršti pasirūpinti ir psichologine sveikata – apsilankyti pas psichoterapeutą, mat kol kas tai daro tik nedidelė dalis pacientų, o psichologinio atsparumo stiprinimas ir gebėjimas įveikti neigiamas emocijas prisideda prie teigiamo rezultato.


Visa tinklalapyje esanti informacija skelbiama informaciniais tikslais. Sprendimus dėl klinikinės mitybos taikymo ir vykdymo priima gydantis gydytojas. Specialios medicininės paskirties maisto produktus „Supportan“ vartoti prižiūrint medikams.

Turite klausimų ar reikalinga konsultacija? Parašykite mums!