Papildomos mitybos reikšmė vaistininko akimis

Pasirinkite temą

VUL Santaros klinikose įsikūrusi vaistinė - tarsi Nacionalinio vėžio instituto filialas – vaistininkės pažįsta pacientus, jų rūpesčius ir bėdas, džiaugsmus ir lūkesčius. 

Onkologiniai pacientai ar jų artimieji gali pasitarti su vaistininkėmis visais klausimais, kurie kyla sudėtingo vėžio gydymo kelyje – kaip geriau pasiruošti laikotarpiui prieš operaciją ir kaip greičiau atgauti jėgas po operacijos, kaip geriau atlaikyti chemo- ar radio-terapiją nenualinant organizmo. Mityba - labai svarbi ir aktyvaus gydymo ir sveikimo proceso dalis. Tačiau, jokia paslaptis, kad dažnas onkologine liga sergantis pacientas susiduria su įvairiais mitybos sutrikimais. Nuo ankstyvo sotumo jausmo, skonių pojūčio pasikeitimo iki visiško nenoro valgyti ar nepakeliamo pykinimo. Apie tai kalbamės su vaistinės vedėja.

Šiuolaikinis onkologinis pacientas – tai žmogus, kuris gydomas ilgai trunkančiais sudėtingų terapijų etapais, jie labai nevienodi, po to žmogus būna metų metais remisijoje.

Su kokiais klausimais ar kokių patarimų ieškoti dažniausiai į vaistinę ateina vėžiu sergantis pacientas?
 

Labai džiaugiuosi vaistininkėmis, kurios dirba tiesiogiai su į vaistinę ateinančiais ligoniais. Jos atlaiko didelį psichologinį krūvį, kadangi žmogų reikia suprasti, atjausti, jam patarti. Žmogus iš tavęs tikisi ir medicininės, ir žmogiškos pagalbos. Iš tiesų nemažai pacientų eina per ligą kartu su vaistine.

Ne paslaptis, kad gydo ne vien vaistai. Gydytojai atlaiko didžiulius darbo krūvius, o žmogus nori sužinoti dar daugiau jam svarbios informacijos. Labai daug konsultuojame apie ligonių priežiūrą, aiškiname apie įvairias papildomas nuolat tobulėjančias medicinines priemones. Ši informacija yra labai svarbi ir reikalinga, tačiau pačiam pacientui ne visada pasiekiama ar aiškiai suprantama. Vaistininkas šiuo atžvilgiu – puikus patarėjas.

Aš pati puikiai suprantu onkologinius ligonius ir jų problemas... Pati esu patyrusi jausmą, kai išsigąsti, pasimeti ir nebežinai nei ką daryti, nei kur eiti. Kiekvienas onkologinės ligos etapas yra kitoks, kiekvienam žmogui skirtingas, nežinomas ir neraminantis.

Mūsų vaistininkas ir yra tas sveikatos priežiūros specialistas, kuris tokius ligonius mato kiekvieną dieną. Štai ateina į vaistinę žmogus ir jau pagal jo išvaizdą, nuotaiką, pagal išrašytą receptą gali spręsti apie jo būklę. Vaistininko darbas yra paklausti ir parekomenduoti papildomas priemones, padedančias žmogui konkrečiame gydymo etape.  Mane visada džiugina ir paties ligonio klausimai, domėjimasis kaip dar gali sau padėti kuo greičiau pasveikti.

Kadangi vėžio gydymas ilgas ir sudėtingas procesas, vaistininkas stengiasi pasiteirauti apie paciento gaunamo gydymo toleravimą, jaučiamus pašalinius reiškinius. Labai dažnai pacientai išsako apie jaučiamą skausmą, sausumą burnoje ar ryklėje, skausmingą burnos gleivinę. Ne retą ligonį kankina pykinimas, vėmimas ar viduriavimas. Onkologinio proceso gydymo eigoje įprastai jaučiamas didesnis nuovargis ir silpnumas. Dažnai pacientas vaistinėje išsako savo susirūpinimą dėl sumažėjusio apetito ar svorio kritimo.

Apie mitybą pastaruoju metu kalbama tikrai dažnai. Kokių atsiliepimų apie pacientų būklę girdite iš gydytojų?
 

Iš tiesų, pastaruoju metu daug kalbame apie onkologinio paciento mitybą. Onkologai radioterapeutai vieni iš pirmųjų atkreipė dėmesį į onkologinių pacientų mitybos nepakankamumą. Spindulinei terapijai atvykę pacientai dažnai būna taip nusibadavę, paveikti visokiausių mitų ir legendų dėl mitybos rekomendacijų, kad jų gydymo pradžia yra nukeliama. Tokiu atveju gydytojai skiria mitybos terapiją, kad aprūpintų organizmą svarbiausiomis maisto medžiagomis. Gydymas gali būti pradėtas ar tęsiamas tik atstačius paciento mitybinę būklę.

Ir vaistininkas ir gydytojas pacientui paaiškina, kad mitybos nepakankamumas yra liga, kuri vystosi, kuomet organizmas nepakankamai aprūpinamas maisto medžiagomis (baltymais, riebalais, angliavandeniais) ir energijos kiekiu. Tai dažna liga tarp onkologinių pacientų. Įvairių šaltinių duomenimis, net iki 80% vėžiu sergančių pacientų nepakanka su maistu gaunamų maistinių medžiagų. 

Ar vaistininkas gali diagnozuoti ar bent įtarti, kad pacientui jau yra mitybos nepakankamumas ir jį reikia gydyti?
 

Tikrai taip. Mitybos nepakankamumo diagnostika yra nesudėtingas dalykas ir jį galima išsiaiškinti keliais paprastais klausimais. Priešvėžinis gydymas yra susijęs su maisto medžiagų įsisavinimo sutrikimais, padidintu pykinimu, viduriavimu ar vėmimu.

Todėl pirmasis vaistininko užduodamas klausimas yra apie gaunamo gydymo toleravimą ir jaučiamus pašalinius reiškinius. Jei žmogus išsako apie jaučiamą nuovargį, silpnumą, apetito sumažėjimą, vaistininkui tai pirmasis signalas apie galimą mitybos sutrikimą. Mitybos nepakankamumui diagnozuoti yra aiškūs 2 kriterijai: pastarąsias 5 d. pacientas suvalgo tik pusę savo įprastinės porcijos ir per paskutinius 1-3 mėn. svoris be objektyvių priežasčių sumažėjo bent 5 %.

O kodėl yra blogai, kad šiek tiek svoris sumažėja? Juk girdime daug kalbų apie viršsvorio žalą...
 

Čia ir yra didžiausia to girdimumo problema. Visi sveikatinimosi ar gyvenimo būdo patarimai skirti sveikiems ar bent jau besveikstantiems žmonėms. Kai pacientas yra aktyvioje gydymosi stadijoje, kai jam taikoma chemoterapija, radioterapija, yra atliekama chirurginė intervencija - pagrindinis tikslas turėtų būti užtikrinti reikiamų maistinių medžiagų (baltymų, riebalų, angliavandenių) kiekį, kad organizmas turėtų pakankamai jėgų kovoti su liga. Viršsvorio problemas bus galima spręsti kai bus pasiekta gydymo remisija.

Ne vienas mokslinis tyrimas yra įrodęs svorio mažėjimo sąsają su prastesniais išgyvenamumo rezultatais. Liūdniausia statistika rodo, kad net vienas iš trijų vėžiu sergančių pacientų gali neišgyventi ne nuo paties vėžio sukeltų padarinių ar neefektyvaus gydymo, o nuo bendro organizmo išsekimo.

Kokias maisto medžiagas išskirtumėte kaip pagrindines onkologinių pacientų mityboje?
 

Vienareikšmiškai tai būtų baltymai ir kokybiški riebalai iš žuvų taukų.

Pagrindinė mitybos nepakankamumo priežastis – sutrikusi baltymų apykaita. Trūkstant baltymų blogėjo gydymo efektyvumas ir tolerancija. Organizmas trūkstamą išgyvenimui baltymų kiekį pasiima iš raumenų. Pastarieji pradeda nykti. Nykstantys raumenys yra visur. Raumenys yra ir širdis, ir plaučiai, ir žarnynas (ne tik kojos ir rankos). To pasekmės – širdies nepakankamumas, kvėpavimo sistemos ligos, virškinimo sutrikimai, gerųjų žarnyno bakterijų patekimas į limfą ir dėl jų kilosios įvairios infekcijos. Vaistinėje dažnai matome kaip keičiasi žmonės, kai jiems pradedamas aktyvus gydymas. Kai kurie tiesiog nyksta akyse. 

Kita labai svarbi onkologinių pacientų mitybos medžiaga - riebalai. Žuvų taukus naudojant kaip riebalų šaltinį ne tik gaunama reikalinga energija, bet yra ir stiprinamas imunitetas. Žuvų taukuose esančios omega-3 riebiosios rūgštys mažina uždegimą, gerina baltymų įsisavinimą, apetitą, padeda palaikyti gydymo efektyvumą bei pašalinti gydymo metu susidariusius toksinus. 

Ar galima šių medžiagų produktų nusipirkti vaistinėje?
 

Vaistinėje yra prekiaujama specialios paskirties maisto produktais. Kaip aš paprasčiau sakau - medicininiu maistu. Jų yra įvairiausių rūšių. Vieni skirti naudoti prieš operacijas, kiti papildyti mitybą esant žaizdoms ar sergant tam tikromis ligomis. Specifinis produktas skirtas onkologinių pacientų mitybai yra Supportan gėrimas. Jo išskirtinumas ir yra tas, kad jo sudėtyje yra daug baltymų ir žuvų taukų, mažai angliavandenių.

Kokie būtų Jūsų patarimai šiuo metu gydomam onkologiniam pacientui?
 

Man pačiai teko susidurti su onkologiniais pacientais, žinau, kaip pakinta skonio receptoriai, kai esi gydomas chemoterapija. Kaip anksčiau mėgtas maistas tampa smirdantis ir atgrasus. Atsimenu suvargusius nuo gydymo ligonius po operacijų, chemoterapijos. Jie ateina į paskutinį gydymo etapą – spindulinę terapiją – neturėdami paprasčiausių jėgų. Net ir valgant labai vertingą maistą, dažnu atveju maisto kiekio tiesiog nepakanka jėgoms atstatyti.  Artimieji tikrai stengiasi gaminti, virti, bet organizmas nebeįsisavina reikalingų medžiagų. 

Šiame etape nepaprastai svarbu gauti medicininę mitybą, palaikyti imuninę sistemą. Nes jeigu negausime reikalingos mitybos, nualinsime organizmą, negalėsime tikėtis gerų gydymo rezultatų.

Supportan gėrimo vartojimas padeda pacientui tiek pasiruošti operacijai, sustiprėti, tiek ženkliai geriau pernešti pačią operaciją bei žymiai paprasčiau atsigauti po jos. Labai svarbu pakankama mityba ir spindulinės bei chemoterapijos etape.

Noriu patarti ligoniams papildyti mitybą viso aktyvaus gydymo periodu. Pagal galimybes suvartoti po 2 buteliukus per dieną bent 10 dienų sunkiausiu terapijos metu.

Kokiomis ligomis sergant ar kokios būklės esant dar reiktų papildomai maitintis?
 

Yra ir daugiau sričių, kur žmogui gali pagelbėti klinikinė mityba. Tai yra įvairios būklės ar operacijos, po kurių pacientas ilgesnį laiką negali valgyti ar judėti. Turėjau tokių pavyzdžių, kai naudojant medicininį maistą po stuburo operacijos, pacientai labai greitai atsistato. Lietuvoje, man regis, gydymosios mitybos tema yra ženkliai per mažai kalbama.

Vaistininko žinios ir patarimai mitybos klausimais yra labai svarbūs. Gydytojas dažniausiai tik paskiria gydymą, o vaistinėje apie iškilusias problemas pasišnekame išsamiau. Čia lankosi ir paciento artimieji, kurie pasipasakoja apie jų prižiūrimo artimojo nenorą valgyti, tam tikrų produktų baimę ar atsisakymą juos naudoti. Mes patariame, paaiškiname. Labai svarbu tiek prieš gydymą, gydymo metu ar po gydymo palaikyti organizmą, kad jis nebadautų ir turėtų jėgų atlaikyti nelengvus gydymo etapus. Esu tikra, kad vaistininkų suteikiama informacija jiems yra labai reikalinga ir naudinga. Reikia daug žmonėms pasakoti, rašyti, nurodyti, kur galima užeiti, paklausti. Kai žinai – turtingas esi... Bendravimas būtinas, suskubti su naujovėmis reikalauja pastangų ir profesinio pasirengimo.

Parengta bendradarbiaujant su laikraščiu skirtu onkologijai „Onkologo puslapiai“.

Visa tinklalapyje esanti informacija skelbiama informaciniais tikslais. Sprendimus dėl klinikinės mitybos taikymo ir vykdymo priima gydantis gydytojas.

 

Turite klausimų ar reikalinga konsultacija? Parašykite mums!