Pasirinkite temą
Gydytojai dietologai dažniausiai siejami su nutukimo gydymu, dėl šios priežasties lieka nematoma kita jų darbo pusė – mitybos nepakankamumu gydymas. Šis sutrikimas gana paplitęs ligoninėse, nuo mitybos nepakankamumo kenčia nuo 20 iki 80 proc. pacientų – tai priklauso nuo skyriaus, kuriame jie gydomi. Tuomet į pagalbą pasitelkiamas skystas maistas ligoniams arba kitaip – medicininės paskirties gėrimai.
Gydytojai dietologai dažniausiai siejami su nutukimo gydymu, dėl šios priežasties lieka nematoma kita jų darbo pusė – mitybos nepakankamumu gydymas. Šis sutrikimas gana paplitęs ligoninėse, nuo mitybos nepakankamumo kenčia nuo 20 iki 80 proc. pacientų – tai priklauso nuo skyriaus, kuriame jie gydomi. Tuomet į pagalbą pasitelkiamas skystas maistas ligoniams arba kitaip – medicininės paskirties gėrimai.
Gydytoja dietologė Kristina Kurganovienė sako, kad klinikinė mityba – tai moksliškai pagrįstas maitinimo būdas, kuris užtikrina pacientų maistinių medžiagų poreikį ir taip pagreitina jų sveikimo procesą arba užkerta kelią tam tikroms ligoms.
„Jeigu pacientas negauna pakankamai maistinių medžiagų, vitaminų, mikroelementų, jo sveikimas sulėtėja. Nepakankama mityba skatina komplikacijų atsiradimą, padidina infekcijų dažnį, pacientai ilgiau guli ligoninėje, jų žaizdos negyja. Jeigu mitybos nepakankamumas diagnozuojamas laiku, galime paskirti tinkamą mitybą – tokiu būdu esame pajėgūs užkirsti kelią komplikacijų atsiradimui“, – sako ji.
Mitybos nepakankamumas nustatomas tuomet, kai žmogaus KMI yra mažesnis nei 18,5, o per pastaruosius 1–3 mėnesius jis neteko 5 proc. ir daugiau savo kūno svorio. Suvalgomo maisto porcijų sumažėjimas perpus ar dar mažiau taip pat lemia šį sutrikimą.
Pacientams subalansuota mityba
Pasak gydytojos dietologės, klinikinė mityba prasideda nuo to, kad pacientui skiriama jo poreikiams pritaikyta subalansuota mityba, mitybos nepakankamumo gydymas. Jeigu reikia, koreguojama maisto konsistencija ar sudėtis. Pirmosiomis dienomis specialistai stebi, kiek maisto pacientas suvalgo. Tačiau didžiajai daliai pacientų įprasto maisto nebeužtenka, mat jiems dingsta apetitas, sutrinka skonio pojūtis, pykina, atsiranda kitokie ligų simptomai ar šalutiniai vaistų sukelti pojūčiai. Dėl to pacientams pasidaro silpna, tampa neįmanoma užtikrinti jų paros energijos ir maisto medžiagų poreikio. Jei žmogus nebesuvalgo pakankamai maisto, kraujyje sumažėja baltymų kiekis, medikams tenka skirti specialiuosius medicininės paskirties gėrimus. Vienas tokių – „Supportan“ gėrimas. Skystas maistas ligoniams padeda suvartoti organizmui reikiamą maistinių medžiagų kiekį.
„Tokiais atvejais mums į pagalbą ateina specialūs medicininės paskirties gėrimai. Mažame buteliuke yra koncentruotos maistinės medžiagos – didesnis taip reikalingų baltymų ir omega-3 riebiųjų rūgščių kiekis, gausu vitaminų ir mikroelementų, kurių įprastu maistu gana sunku užtikrinti. Išgerti nedidelį kiekį tokio gėrimo ligoniui neretai yra kur kas lengviau negu suvalgyti didesnę maisto porciją. Šie medicininės paskirties gėrimai pagerina pacientų apetitą, jie greičiau ima valgyti įprastą maistą“, – aiškina gydytoja dietologė K. Kurganovienė.
Gydytojos dietologės teigimu, medicininės paskirties gėrimai yra pirmoji klinikinės mitybos grandis. Jeigu skystas maistas ligoniams ar minėti gėrimai nepagerina paciento apetito, jis ir toliau nepradeda daugiau valgyti, tokiu atveju tenka pereiti prie maitinimo per zondą tiesiai į skrandį ar plonąjį žarnyną. Jeigu virškinamojo trakto veikla išlieka sutrikusi, yra skiriamas parenterinis maitinimas – į veną.
„Konsultuoju visuose ligoninės skyriuose, mano pacientai – patys įvairiausi, tačiau dažniausiai gydytojo dietologo pagalbos reikia onkologiniame, chirurginiame, geriatrijos ir neurologijos skyriuose, taip pat dažnai lankausi gastroenterologijos bei kardiologijos skyriuose. Mielai dalinuosi savo žiniomis su kolegomis apie tai, kaip laiku pastebėti mitybos nepakankamumą ir tinkamai pradėti gydymą. Džiaugiuosi, kad vis daugiau personalo patiki klinikinės mitybos svarba, o tinkamas maitinimas pradedamas skirti laiku. Tik komandinis darbas gali duoti geriausių rezultatų“, – darbo patirtimi dalijasi gydytoja.
Gydytoja dietologė K. Kurganovienė ypatingai išskiria vyresnio amžiaus ir onkologine liga sergančius pacientus, mat šie, užklupus ligai, greičiau sumažina suvalgomo maisto kiekį. Tai rodo, kad pacientai jau namie ima mažiau valgyti, dėl to į ligoninę atvyksta kai jiems jau būna išsivystęs mitybos nepakankamumas. Tokiems ligoniams paskyrus specialios medicininės paskirties maisto produktą, tokį kaip „Supportan“ gėrimas, pastebima, kad per 2–3 dienas jų būklė pagerėja, atsiranda apetitas, jie ima sparčiau atgauti jėgas.
Dažniausios klaidos – netinkamas vartojimas ir nepasitikėjimas
Gydytoja dietologė akcentuoja, kad bene dažniausia klaida paskyrus specialiuosius medicininės paskirties gėrimus – išgerti visą buteliuką iš karto, mat pacientas gali suviduriuoti. Tokį medicininį maistą reikia gurkšnoti, o visą buteliuką išgerti per 2-4 valandas. Nevalia atidaryto gėrimo palikti kitai dienai, nes kyla infekcijos rizika.
„Iš savo praktikos taip pat pastebėjau, kad kai kurie pacientai ir jų artimieji turi klaidingų įsitikinimų – jie mano, kad tokie gėrimai yra nenatūralūs, neveiksmingi ar net žalingi. Jei žmogus gali valgyti tik skystos konsistencijos maistą, gamybos metu toks maistas veikiamas termiškai, po to sutrinamas ir praskiedžiamas – prarandama daug reikalingų maistinių medžiagų, dėl to sudėtinga užtikrinti reikiamą jų paros poreikį. Specialiosios paskirties medicininiai gėrimai padeda ligoniui greičiau sustiprėti, jie yra puikus natūralaus namuose gaminto maisto papildymas, kitose situacijose – jo pakaitalas“, – pabrėžia gydytoja dietologė.
Savo darbą ligoninėje pradėjusi prieš 8-erius metus, gydytoja K. Kurganovienė prisimena, kad pradžioje net kolegoms teko įrodinėti mitybos svarbą pacientų gydymo procese.
„Anksčiau skystas maistas ligoniams būdavo gaminamas ligoninės virtuvėje, tačiau savo maistine verte jis nusileisdavo medicininės paskirties mišiniams. Kai pastaruosius ėmiau skirti sergantiesiems, ligoninės personalas pats pastebėjo, kad pacientai greičiau sveiksta ir sustiprėja“, – pasakoja gydytoja.
Kai kuriems atrodo, kad sergančiam žmogui nieko tokio nevalgyti kelias dienas. Tačiau, anot gydytojos dietologės, nebevalgant negaunama maistinių medžiagų, tuomet organizmas ima naudoti savo atsargas, pradeda nykti raumenys bei vystosi su tuo susijusios komplikacijos. Dėl šios priežasties skystas maistas ligoniams yra ypatingai svarbus.
„Ne tik rankų ar kojų raumenys silpsta, bet ir kvėpavimas, širdies veikla, taip pat virškinamasis traktas, burnos raumenys, padedantys kramtyti. Pacientams tampa sunku patiems pavalgyti, nuryti maistą, atsisėsti ar atsistoti ir net kvėpuoti. Todėl būtina laiku pastebėti mitybos nepakankamumą ir imtis priemonių kovai su juo“, – teigia gydytoja K. Kurganovienė.
Visa tinklalapyje esanti informacija skelbiama informaciniais tikslais. Sprendimus dėl klinikinės mitybos taikymo ir vykdymo priima gydantis gydytojas. Specialios medicininės paskirties maisto produktą „Supportan“ vartoti prižiūrint medikams.