Tradicinė medicina prieš liaudiškus metodus: kaip greičiau pasveikti ir atsigauti po ligos?

Pasirinkite temą

Kartais paciento sveikatai kyla grėsmė jam nusprendus aklai pasikliauti liaudiškais ar medikų nepatvirtintais gydymosi metodais. Gydytoja dietologė pataria, kokios priemonės iš tiesų veikia efektyviausiai norint kuo sparčiau pasveikti ar atsigauti po organizmą išsekinusios ligos.

„Populiariausias būdas yra badauti, ypatingai sergant onkologinėmis ligomis. Taip pat drastiškai riboti angliavandenius, visiškai atsisakyti cukraus. Dar vienas gajus mitas, kad po ligos reikia valgyti tik sriubas ar sultinius“, – vardija gydytoja dietologė Dalia Vaitkevičiūtė. 

Gydytoja dietologė priduria, kad dažniausiai tenka susidurti su badavimo pasekmėmis, kai žmogus atsisako ne tik valgyti, bet ir medikamentinio gydymo, chemoterapijos ir pasikliauja badavimo galia. 

„Tokiais atvejais, pavyzdžiui, sergantys pirma vėžio stadija greitai pereina į trečią ar ketvirtą. To neturime su pacientais, kurie pasirenka įprastą gydymą ir mitybos terapiją. Pasekmės būna labai skaudžios, kai pacientas pamato, kad visgi ne viskas yra badavimo galioje, jis greitai silpsta, jo nebeveikia chemoterapija dėl labai mažo kūno svorio ir resursų nebuvimo. Gydymas, pavyzdžiui, minėta chemoterapija reikalauja labai daug energijos. Jei badaujame, neturime, iš kur jos gauti. Vėžinio proceso metu pacientas ir taip turi mažesnį apetitą, o jei dar pradeda mažinti kai kurias maistines medžiagas, viskas linksta tik į blogąją pusę“, – akcentuoja gydytoja D. Vaitkevičiūtė.

Pasak jos, pacientai kartais konsultuojasi su kitais specialistais, kurie neva situaciją išmano geriau, prisiskaito nepatvirtintos informacijos internete, o konsultacija su gydytoju onkologu ar dietologu ne visada nulemia, kad pacientas elgsis taip, kaip jam rekomenduojama.

„Kaip gydytoja dietologė, pirmiausiai patarčiau nebadauti. Valgyti subalansuotą maistą, gauti visas maistines medžiagas – tiek riebalus, tiek baltymus, tiek angliavandenius. Nebijoti žodžio angliavandenis, nes tai nėra lygu cukrui. Daug kas galvoja, jei nevalgo angliavandenių, reiškia nevalgo cukraus, tačiau angliavandeniai visgi išlieka pagrindinis mūsų maistinis šaltinis. Jei pacientas valgo kompleksinius angliavandenius, pavyzdžiui, kruopas, daržoves, pilnagrūdės duonos gaminius, tikrai sau nekenkia“, – pažymi gydytoja dietologė. 

Laikytis Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijų ir per dieną suvartoti iki 25 g cukraus yra aktualu visoms grupėms – tiek sergančiam žmogui, tiek neturinčiam jokių sutrikimų.

Jeigu per paskutines penkias dienas pacientas nesuvalgo ketvirtadalio savo įprasto raciono, jeigu per paskutinius 2-3 mėnesius nukrito 5-10 proc. kūno svorio, tai yra signalai, kad reikėtų kažką papildomai daryti, antraip gresia mitybos nepakankamumas. Jį taip pat išduoda jaučiamas raumenų silpnumas, sunkumas kvėpuojant ar vaikštant. Mitybos pagalba galima pastiprinti šituos elementus“, – aiškina gydytoja D. Vaitkevičiūtė.

Pagalbon pasitelkti galima tiek medicininius enterinius mišinius, tiek specialios medicininės paskirties gėrimus „Supportan“, taip pat tinka ir namuose pagamintas papildomas kaloringas maistas. 

„Medicininių paskirties gėrimų sudėtis yra subalansuota, todėl pacientas gauna visas jam reikiamas maistines medžiagas, tarp jų ir omega-3 riebalų rūgštis, kurios yra labai svarbios uždegimo mažinimo procesui. Tokiu būdu galima paspartinti paciento gijimą“, – sako gydytoja dietologė.

Mitybos terapija tinka tiek labai ilgo karščiavimo metu, kuomet nebuvo apetito ir mažėjo suvalgomo maisto kiekis, tiek įvairių plaučių uždegiminių ligų bei COVID-19 infekcijos atveju, kai, pavyzdžiui, pacientas ilgai guli reanimacijoje, o jo svoris krenta. Taip pat ir visų pilvo chirurginių situacijų metu, kai pacientui pašalinamas skrandis ar dalis žarnyno ir jis susiduria su valgymo sutrikimais. 


Specialios paskirties maisto produktą „Supportan“ vartoti prižiūrint medikams.
Visa tinklalapyje esanti informacija skelbiama informaciniais tikslais. Sprendimus dėl klinikinės mitybos taikymo ir vykdymo priima gydantis gydytojas.

 

Turite klausimų ar reikalinga konsultacija? Parašykite mums!