3 pagrindinės klaidos atsigaunant po ligos pagal gydytoją dietologę

Pasirinkite temą

Natūralu savimi rūpintis sergant, tačiau tik nedaugelis žino, ką daryti norint sugrįžti į normalų gyvenimo ritmą po sunkios ligos. Gydytojų teigimu, pagrindinės pacientų klaidos sveikstant yra prasta mityba, medicininių gėrimų nevartojimas, kai su maistu negaunama reikalingų maisto medžiagų ir badavimas.

„Ligos metu energijos poreikis išauga. Sunkią ligą, karščiavimą galima prilyginti maratono bėgimui. Atkreipkime dėmesį, ką daro sportininkas – jis ruošiasi bėgimui, maratono metu sustoja papildyti energijos resursus. Tad ir sirgdami turime nuolatos pildyti savo atsargas“, – sako gydytoja dietologė Dalia Vaitkevičiūtė. 


#1 Prasta mityba


Po ligos pacientui reikia daug maistingų medžiagų: gerųjų riebalų, baltymų ir kompleksinių angliavandenių. Svarbu tiek tinkami produktai, tiek ir tinkamas jų paruošimas. Pavyzdžiui, po kai kurių chirurginių intervencijų ar ligų šviežių daržovių, vaisių tolerancija yra prastesnė, tada jas reikia termiškai apdoroti ir nulupti jų odeles. 

„Žmogus po ligos ar operacijos praranda apetitą, patiria nevirškinimo jausmą, viduriuoja, yra kamuojamas prastos psichologinės savijautos, kitų negalavimų, todėl ima prastai maitintis. Dažnai trečdaliu ar perpus sumažėja jo suvalgomo maisto kiekis, dėl to gali grėsti mitybos nepakankamumas. Tuomet žmogui jau reikia papildomo maitinimo, kad jis gautų tiek riebalų, tiek angliavandenių, o visų svarbiausia – baltymų, jie yra pagrindinė statybinė medžiaga, kuri yra prarandama ligos metu“, – aiškina gydytoja D. Vaitkevičiūtė.
 
Pasak gydytojos, mitybos nepakankamumo riziką išduoda nebūtinai tik normos ribos nesiekiantis kūno masės indeksas (KMI), bet ir perpus ar trečdaliu sumažėjusios suvalgomo maisto porcijos ir kūno svorio sumažėjimas per trumpą laikotarpį.

„Jei žmogus prieš ligą turėjo antsvorį ir labai greitai numetė 10 kg, jis taip pat gali sirgti mitybos nepakankamumu kaip ir liesas žmogus, nors išoriškai taip gali ir neatrodyti“, – pažymi gydytoja dietologė.


#2 Medicininių gėrimų nevartojimas


Gydytojos teigimu, po ligos pacientams trūksta įvairiausių maistinių medžiagų, dažniausiai jiems reikia baltymais turtingų produktų, taip pat omega-3 riebiųjų rūgščių, skaidulų ir mineralinių medžiagų – viso to galima rasti medicininės paskirties gėrimuose „Supportan“.  
Kai pacientas viduriuoja, vemia, badauja ar labai mažai valgo, reikėtų galvoti apie papildomo maitinimo įvedimą. Jei po ligos nustatomas mitybos nepakankamumas ar jo rizika, reikia skirti papildomą maitinimą – tai gali būti tiek medicininės paskirties gėrimai, pavyzdžiui, „Supportan“, tiek enteriniai mišiniai ar mityba į veną. Papildomas maitinimas lemia geresnius gijimo rezultatus, trumpesnę gulėjimo ligoninėje trukmę, geresnę gyvenimo kokybę, geresnį išgyvenamumą“, – naudas vardija gydytoja D. Vaitkevičiūtė. 

Gydytoja dietologė atkreipia dėmesį, kad medicininės paskirties gėrimų negalima išgerti greitai, juos reikia gurkšnoti lėtai, mažais gurkšneliais, per kelias valandas. Taip pat, geriausiam efektui gauti svarbu mitybą papildyti bent 10 dienų.


#3 Badavimas 


Badavimas, pasak gydytojos, yra blogiausia, ką galima padaryti savo kūnui. Badaujant kūnas atsiduria stresinėje situacijoje – tuomet nevyksta gijimo procesas, prarandama svarbiausia statybinė medžiaga – baltymai, dėl to ima nykti raumeninė masė, silpsta ištvermė, kvėpavimo funkcija. Badavimas gali sukelti judėjimo, kvėpavimo, širdies sistemos sutrikimus, taip pat išprovokuoti prastesnę psichologinę savijautą. 

„Daugybė tyrimų parodė, kad mažėjant raumeninei masei po ligos ar operacinio periodo, gyvenimo kokybė labai stipriai suprastėja. Todėl reikėtų ne tik nebadauti, bet ir į savo kasdienybę įtraukti bent minimalius fizinio krūvio pratimus raumenims stiprinti, juos derinti su pilnaverte mityba. Jei žmogus visiškai išsekęs, jokiu būdu nereiktų imtis sunkių fizinių pratimų, o tai daryti su profesionalų pagalba. Reabilitacija po ligos ar operacijos yra tokia pati svarbi kaip ir mityba“, – teigia gydytoja D. Vaitkevičiūtė. 


Specialios medicininės paskirties maisto produktą „Supportan“ vartoti prižiūrint medikams. Visa tinklalapyje esanti informacija skelbiama informaciniais tikslais. Sprendimus dėl klinikinės mitybos taikymo ir vykdymo priima gydantis gydytojas.

Turite klausimų ar reikalinga konsultacija? Parašykite mums!