Kai vyresnis žmogus nenori valgyti...

Pasirinkite temą

Mitybos nepakankamumas yra problema, su kuria susiduria vyresnio amžiaus žmonės, ypač sergantys lėtinėmis ligomis. Dėl to gali nusilpti organizmas, išsivystyti papildomos ligos, paūmėti jau esančios ar prailgėti gijimo laikas.

Mitybos nepakankamumas blogina bendrą savijautą, silpnina raumenis ir sukelia bendrą organizmo silpnumą. Atsiradus pirmiesiems požymiams, kad vyresnio amžius žmogus suvartoja mažesnį nei reikalinga maistinių medžiagų kiekį, reikia nedelsiant imtis veiksmų. Būtina užkirsti kelią mitybos nepakankamumo progresavimui bei išvengti su tuo susijusių pasekmių. 

Pagrindinė vyresnių žmonių mitybos nepakankamumo priežastis yra apetito stoka, kurią sukelia negalėjimas kramtyti ar naudojami vaistai. Nepakankamai besimaitinantys asmenys yra tie, kurių KMI (kūno masės indeksas) yra mažesnis nei 18,5 kg/m2. Taip pat tai asmenys, kurių kūno svoris per pastaruosius tris mėnesius ženkliai sumažėjo.

Pagal NRS 2002 skalę (angl. nutritional risk score), net ir neženklus mitybos nepakankamumas vyresniam žmogui gali smarkiai pabloginti jo sveikatą, padidinti kaulų trapumą ar daryti įtaką lėtinėms ligoms (pvz., kepenų cirozei ar lėtinei obstrukcinei plaučių ligai (LOPL)). Vidutinio sunkumo mitybos nepakankamumas gali sukelti pooperacinį inkstų nepakankamumą, daryti neigiamą poveikį chemoterapijos rezultatams ar net sukelti insultą. Tačiau esant sunkiam mitybos nepakankamumui gali susidaryti galvos pažeidimai ir žymiai pablogėti bendra paciento sveikatos būklė.

Geriausias būdas pagerinti sveikatą ir užkirsti kelią mitybos nepakankamumui yra tinkamas maisto parinkimas. Maistas turi patenkinti paciento energijos, baltymų, elektrolitų ir vitaminų poreikį. Pacientams, turintiems apetito problemų, reikia skirti specialios paskirties medicininį, baltymų prisotintą maistą. Tai yra paruoštas, subalansuotas maistas, skirtas papildyti vyresnio amžiaus pacientų kasdieninį racioną. Medicininiai gėrimai yra skanūs, patogūs naudoti, lengvai atidaromi, galima išgerti naudojant šiaudelį. 2 buteliukuose medicininio gėrimo (pvz., 400 ml Supportan) yra reikiama papildomų maistinių medžiagų paros dozė: 600 kcal, 40 g baltymų, omega-3 riebalų rūgščių kiekis, skaidulinės medžiagos, nėra konservantų, laktozės bei glitimo. Jų galima įsigyti vaistinėse ar užsisakyti internetu. Mitybos nepakankamumu sergantiems ar turintiems jo riziką vyresnio amžiaus pacientams rekomenduojama papildyti maisto racioną ar medicinine mityba pakeisti 1-2 valgius per dieną.
 
Mitybos nepakankamumo pasekmės, ypač pagyvenusiems žmonėms, gali būti labai sunkios. Todėl būtina nuolat stebėti suvartojamo maisto kiekį. Visų pirma, būtina maisto racione padidinti daržovių ir vaisių, pieno produktų ir liesos mėsos kiekį ir papildomai paskirti medicininio gėrimo. Kilus abejonėms, rekomenduojama pasitarti su gydančiu gydytoju, dietologu, slaugytoju ar vaistininku. 

Visa tinklalapyje esanti informacija skelbiama informaciniais tikslais. Sprendimus dėl klinikinės mitybos taikymo ir vykdymo priima gydantis gydytojas.

Turite klausimų ar reikalinga konsultacija? Parašykite mums!