Medicininės paskirties gėrimas privalo būti įtrauktas į vėžiu sergančio paciento mitybą

Pasirinkite temą

Mityba sergant vėžiu atlieka labai svarbų vaidmenį. Tuo atveju, jei pacientas nesunaudoja reikiamo energijos ir maistinių medžiagų kiekio ir krenta svoris, reiktų pradėti taikyti mitybos terapiją.

Vėžys ir maistas
 

Be ligai būdingų simptomų, vėžys organizme gali slopinti apetitą ir padidinti organizmo energijos sąnaudas. Paciento organizme vyksta biocheminiai pokyčiai, dėl kurių pablogėja jo mitybos būklė. Gali būti sutrikdytas virškinimo procesas, dėl kurio gali atsirasti skrandžio problemų: pykinimas, vėmimas, viduriavimas, vidurių pūtimas. Tai sumažina apetitą ir suvalgomo maisto kiekį. Sergantis žmogus pradeda liesėti, o tai dažnai būna vienas iš pirmųjų vėžio požymių. Be priešvėžinio gydymo parinkimo, pacientui reikia ir tinkamo meniu sudarymo. Subalansuota mityba onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams papildys baltymų, energijos ir vitaminų trūkumą ir, svarbiausia, užkirs kelią mitybos nepakankamumui vystytis.
 

Chirurginis gydymas
 

Sergant vėžiu, dažnai nepakankamą mitybą reikia papildyti maisto medžiagomis, medicininės paskirties gėrimais. Prieš priimant sprendimą dėl operacijos yra būtina įvertinti paciento mitybos būklę. Suteikiant reikiamą kiekį energijos ir baltymų, operuojamam pacientui bus išvengta svorio praradimo ir organizmo išsekimo. Medicininė mityba turėtų būti taikoma prieš operaciją, taip siekiant išvengti mitybos būklės pablogėjimo po operacijos, galimų komplikacijų ar ilgesnio žaizdų gijimo.

Pooperaciniu laikotarpiu gydymo tikslas yra ligonio pasveikimas. Tuomet organizmui reikia daugiau baltymų, omega-3 riebalų rūgščių, vitaminų ir mineralų, kurie atlieka svarbų vaidmenį gyjant žaizdoms ir atsistatant organizmui. Prieš ir po operacijos onkologiniam pacientui, kurio mityba yra nepakankama, rekomenduojama naudoti būtent tokiems pacientams subalansuotą baltyminį gėrimą Supportan. Jei operacijos metu yra pašalinami maitinimo, virškinimo ar absorbcijos organai ir pacientas nebegali maitintis per burną, mitybos būdas yra keičiamas į enterinį arba parenterinį. Tinkama mityba operaciniu laikotarpiu sutrumpina gijimo laiką ir padidina pasveikimo tikimybę.
 

Mityba chemoterapijos metu
 

Vėžiu sergančių pacientų racionas pirmiausia turi užkirsti kelią mitybos nepakankamumui ir suteikti reikiamą baltymų bei energijos kiekį. Šalutinis chemoterapijos poveikis dažnai yra burnos gleivinės ir virškinimo trakto ląstelių pažeidimas. Terapiją lydi vėmimas, viduriavimas, žarnų uždegimas ir burnos opos. Tai neigiamai veikia pacientų mitybos būklę. Dėl nepakankamos mitybos pablogėja sveikata ir sumažėja gydymo veiksmingumas. Pacientas numeta svorio net tada, kai naudoja pakankamai maisto. Tai gali būti netinkamos absorbcijos, maisto medžiagų įsisavinimo rezultatas. Daugeliui pacientų trūksta vitaminų ir mikroelementų. Tokiu atveju yra būtina klinikinė mityba.

„Supportan“ gėrimas yra specialios medicininės paskirties maisto produktas, skirtas mitybos terapijai onkologijoje. „Supportan“ gėrimas pritaikytas specifiniams vėžiu sergančių pacientų medžiagų apykaitos pokyčiams. 1 buteliuke (200 ml) yra:

 • 20 g baltymų, kurie kompensuoja padidėjusį baltymų ir raumenų masės netekimą,
 • daug riebalų (40% energijos), kurie yra pagrindinis paciento energinis šaltinis,
 • mažai angliavandenių (31% energijos), 
 • daug iš žuvies taukų gaunamų omega-3 riebalų rūgščių (EPR*), kurios svarbios:
  • imuniteto atstatymui, 
  • chemoterapijos efektyvumui palaikyti bei po gydymo susidariusių toksinų pašalinimui (geresnis gydymo toleravimas, mažiau pašalinių reiškinių), 
  • baltymų įsisavinimui,
 • skaidulinių medžiagų, kurios normalizuoja išmatų tūrį ir konsistenciją, maitina gerąsias žarnyno bakterijas, mažina gliukozės pasisavinimo greitį.
   
Mityba radioterapijos metu
 

Radioterapija sukelia daugybę šalutinių poveikių, tokių kaip pykinimas, vėmimas, viduriavimas ir apetito praradimas. Dėl to pablogėja paciento būklė, trūksta jėgų ir noro kovoti su liga. Sumažėjęs maisto sunaudojimas lemia svorio sumažėjimą, imuniteto susilpnėjimą, komplikacijų riziką ir blogesnes gydymo prognozes. Dėl per didelio kūno svorio netekimo ar organizmo išsekimo gali būti nutraukiamas ar stabdomas spindulinis gydymas. Onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams, kuriems yra taikoma radioterapija, pakankamai anksti turėtų būti paskirta mitybos terapija, siūlomi naudoti medicininiai gėrimai mitybos papildymui. 
 

Mityba per burną
 

Mityba per burną padeda užtikrinti tinkamą energijos ir baltymų kiekį, kai ligonis nesugeba suvalgyti reikiamo maisto kiekio arba turi problemų dėl jo pasisavinimo. Medicininės mitybos gėrimai - tai proteinų prisotinta papildoma mitybos dalis, jie padeda gauti svarbiausias maistines medžiagas:

 • baltymus, kad patenkintų padidėjusį poreikį;
 • omega-3 riebalų rūgštis, turinčias priešuždegiminį poveikį ir apsaugančias nuo raumenų masės sumažėjimo,
 • skaidulines medžiagas, kurios palaiko virškinamojo trakto veikimą.

Subalansuotą geriamą medicininį maistą daugeliui pacientų yra lengviau įsisavinti, nei stengtis šias medžiagas gauti įprastos mitybos pagalba. Šio sprendimo pranašumas yra ir tas, kad produkto maistinė vertė yra didelė esant nedideliam maisto tūriui.

Medicininė mityba turi būti taikoma prieš pradedant taikyti konkrečią terapiją ir bet kurioje ligos stadijoje, kai nustatoma, kad pacientas netenka svorio. Tuo atveju, jei sergantis asmuo nevalgo įprastų patiekalų, medicininis maistas gali juos visiškai pakeisti.

Medicininis maistas – subalansuotas ir koncentruotas maistinių medžiagų ir energijos šaltinis. Esant poreikiui pilnai pakeisti mitybą yra naudojami 4-5 buteliukai per dieną, mitybos papildymui - 2 buteliukai per dieną (vartoti 10 dienų pastebimam rezultatui pasiekti). Mityba taikoma prižiūrint gydančiam gydytojui, dietologui, slaugytojui ar pasitariant su vaistininku. Medicininio gėrimo nereikia šildyti, jį galima gerti kambario temperatūros, tačiau skaniausias yra atvėsintas. Jame nėra glitimo ir riešutų, laktozės ar konservantų. Gėrimas lengvai nuryjamas ir apsaugo nuo viduriavimo bei vidurių užkietėjimo, tačiau svarbu gerti iš lėto - buteliuką suvartoti per 2-3 val. Viename buteliuke yra 300-400 kcal, 20 g baltymų.

Bet kuriame onkologinio gydymo etape rekomenduojama naudoti gėrimą „Supportan, kad būtų išvengta mitybos nepakankamumo, išsekimo ir būtų lengviau kovoti su liga.

 

Visa tinklalapyje esanti informacija skelbiama informaciniais tikslais. Sprendimus dėl klinikinės mitybos taikymo ir vykdymo priima gydantis gydytojas. Specialios medicininės paskirties maisto produktą „Supportan“ vartoti prižiūrint medikams.

Turite klausimų ar reikalinga konsultacija? Parašykite mums!